CLOUD'UN HIZI VE PERFORMANSI İYİLEŞTİRMESİNİN 6 YOLU

IT hizmet sunumunun hızını artırmak, şirketlerin Cloud'u seçmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Profesyonellerin %42'si network performansının iyileştirilmesinin Cloud'a geçmenin en önemli nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Şirketiniz ne kadar büyükse, performans o kadar önemlidir. Aslında, 1000'den fazla çalışanı olan şirketlerde, ankete katılan liderlerin %76'sı, IT hizmet sunumunun hızını artırmak için Cloud'u benimsediklerini söylüyor.

Cloud, işletmenizi tam olarak nasıl hızlandırır? İşte altı yol:

1. Daha İyi Network Performansı

INAP tarafından yapılan bir ankete göre, 2019'da network performansı, şirketlerin Cloud'a geçmesinin bir numaralı nedeni oldu (2018'de üçüncü sırada).

Bu değişimin nedeni ise: müşteriyi elde tutma. Performans yalnızca IT ekiplerinizi etkilemez; Sistemleriniz çalışmazsa, muhtemelen müşteri kaybedersiniz. Ve mevcut bir müşteriyi elde tutmak, yenisini almaktan 5 ila 25 kat daha ucuz olduğu için, network performansının bir şirketin kar hanesi üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Network performansının iki temel unsuru, düşük gecikme süresi ve yüksek kullanılabilirliktir. Her ikisi de genellikle Cloud'a geçilerek geliştirilebilir. Düşük gecikme, Cloud tedarikçilerinin verileri genellikle kullanıcı tabanınıza yakın depolama ile desteklenir. Yüksek kullanılabilirlik, yalnızca Cloud'a adanmış 7/24 ekipler tarafından desteklenir.

2.Çalışma Süresi Garantileri

Cloud sağlayıcısı size bir çalışma süresi garantisi sunacaktır (ve buna karşılık, sistemlerinizin neredeyse 7/24 kullanılabilir olacaktır).

Atlassian'ın Premium Cloud'u, %99,9 çalışma süresini garanti eder ve bu ?Hizmet Seviyesi Sözleşmesi?nin karşılanmaması durumunda hizmet kredisi sunar. Cloud Enterprise planda bu finansal garanti % 99,95'e yükseltilmiştir. Her iki plan da bir saat veya daha kısa yanıt süresiyle 7/24 destek içerir.

3. Otomatik Performans Yükseltmeleri

Otomatik yükseltmeler, performansı iyileştirirken, aynı zamanda daha iyi performansa ulaşmak için gecikme süresini ortadan kaldırır. (çünkü manuel yükseltme süreci söz konusu değildir). Bu, her zaman en iyi performans gösteren araçlara erişebileceğiniz ve asla rakiplerinizin gerisinde kalmayacağınız anlamına gelir.

4. Daha Hızlı Development ve Deployment

Hız departmanında Cloud'un on-prem modelinden daha iyi performans göstermesinin bir başka yolu da sürekli entegrasyon (geliştiricilerin çalışmalarını gün boyunca senkronize etme uygulaması) ve sürekli teslimattır (küçük yazılım değişikliklerini hızlı ve düzenli olarak deploy etmek).

CI ve CD(Continuous integration ve continuous deployment), hem DevOps hem de Agile için en iyi uygulamalardır ve kesin sayıları tespit etmek zor olsa da, benimsenmeleri oldukça yaygın görünmektedir.

CI'nin birincil faydası, ekibiniz dağıtım için hazırlanırken hızı artırmasıdır, CD ise, kullanıcılarınızda değişiklikleri daha hızlı ve bir olay durumunda kolayca geri çevrilebilecek daha küçük gruplar halinde ortaya çıkardığı için yararlıdır.

Cloud ile, daha fazla bilgi işlem gücüne ve daha fazla makineye anında erişebilirsiniz; bu, CI / CD görevlerini aynı anda çalıştırabileceğiniz ve bu temel taş uygulamalarını önemli ölçüde daha hızlı hale getirebileceğiniz anlamına gelir.

5. Otomatik ölçeklendirme ve load-balancing

On-prem modellerde, bilgi işlem gücü her zaman sınırlıdır. Belirli sayıda sunucunuz, belirli sayıda yük dengeleyiciniz ve belirli bir miktarda gücünüz vardır. Bu, kullanıcı tabanınız hızlı veya beklenmedik bir şekilde büyürse, sistemlerinizin yavaşlayabileceği veya daha kötüsü tamamen çökebileceği anlamına gelir.

Cloud'ta otomatik ölçeklendirme ile, bilgi işlem gücü, kullanımdaki beklenmedik ani artışların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğu kadar yüksek ölçeklenebilir.

6. Standardizasyon

Bazı ekipler, Cloud'a geçişi dahili süreçleri düzene koymak, araçlarının içinde ve dışında hızı ve üretkenliği artırmak için bir fırsat olarak kullanır.

Clouda geçiş, iş akışlarına, belgelere ve takım uygulamalarına uzun ve derinlemesine bakmak ve sizi genel iş hedeflerinize neyin götürüp götürmediğini sormak için iyi bir fırsattır.

On-prem'den Cloud'a Geçiş Yapma

Genel olarak, Cloud'a geçişin performansı, ürün geliştirmeyi ve işlem hızını artırması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu sürecin her zaman hızlı olmayan bir parçası ise op-prem'den Cloud'a geçiştir.

Migration işlemlerini iyi yapmak için bir migration planına ihtiyacınız vardır.

Varlıklarınızı Cloud'a taşımak; uygulamaları test etmeyi, bant genişliği sınırlamalarını hesaba katmayı ve taşıma için hem dahili hem de harici uygun kaynakları tahsis etmeyi içerir.

Tek bir sunucuya sahip olan ve entegre hizmetleri olmayan küçük bir şirket, geçişi bir haftadan daha kısa bir sürede gerçekleştirebilir - ancak bu en hızlı senaryodur. Çoğu şirket, entegre e-posta, belge havuzları ve iletişim sistemlerini içeren daha karmaşık bir kurulumla uğraşıyor. Sistemleriniz ne kadar büyük ve entegre olursa, geçişinizin o kadar uzun sürmesini bekleyebilirsiniz.

Sektör ortalaması yaklaşık bir ila iki aydır, daha büyük şirketler ve karmaşık kurulumlar bazen dört ayı geçmektedir.

Ve bu, sürecin sadece teknik tarafıdır. Sistemleriniz taşındıktan sonra, çalışanları eğitmeniz, yeni sistemlerinizde kültürel ve ekip uyumunu sağlamanız ve iş akışındaki, süreçteki değişiklikleri ve nasıl yapılacağını yansıtmak için tüm dahili belgeleri güncellemeniz için gereken süreyi hesaba katmak önemlidir.

Buradaki ana fikir, Cloud'un hızı artırması ve tasarruf etmek, uzun bir bakış açısı olmalıdır. Daha çevik ve uygun maliyetli yere ulaşmak için hem zaman hem de bütçe açısından bir ön maliyet vardır. Ve şirketiniz ne kadar büyükse, zaman çizelgesi de o kadar uzun olur.

Elbette, Cloud uygulamalarının, çalışanların üretkenliğini % 13 artırdığını ve işletmeleri şirket içinde ortalama % 20 kurtardığını gösteren çalışmalarla, yapılacak olan ön çalışmalar kesinlikle buna değer.

Haberler

Athena yeniliklerinden haberder olmak için email adresinizi listemize ekleyin.

Success! You've been added to our email list.
iletişim Bilgileri
  • Adres: Athena Bilişim Çözümleri A.Ş. Kozyatağı Mah. Hüseyin Çelik Sok. Nail Ergin İş Merkezi No:7 D:9 Kadıköy / İstanbul

  • Telefon: +90 (216) 706 58 00

  • Haritada göster: Harita