ITIL4'ün Sizin ve Ekibiniz için AnlamıHer şirket bir yazılım şirketi haline geldikçe, bir BT uzmanı olarak rolünüz, işi desteklemekten işi farklılaştırmaya doğru gelişir. Artık rekabet avantajı sağlamak için değişimi ve teknik yeniliği mümkün kılmanız gerekir. Bu dünyada ayak uydurmak için BT ekiplerinin kullanım kolaylığı, ortak çalışma ve değer sağlamaya önem veren agile yaklaşımlara geçme zamanı gelmiştir.

Bu değişimin farkına varan BT Altyapı Kitaplığı (ITIL) - en yaygın kullanılan ITSM çerçevesi - on yıldan fazla bir süredir en büyük güncellemesini yaşamakta. Geliştirme, ilk kez farklı roller ve sektörlerdeki 2.200'den fazla BT uzmanı tarafından kitle kaynaklı olarak gerçekleştirildi. ITIL 4 sürümü, BT ekipleri için büyük bir paradigma değişikliğini temsil ediyor. Yeni olan, ITIL 4'ün eski çalışma biçimleriyle ilişkili aşırı kuralcı çerçevelerden daha esnek ve uyarlanabilir bir yaklaşıma geçmesidir. BT ekipleri eskiden ağır ve külfetli gereksinimlerle çalışıyorlardı, ancak yeni ITIL 4 kılavuzu Lean, Agile ve DevOps kavramlarını entegre eden daha pratik bir kılavuz sunuyor. Sürekli iyileştirme, değer akışları ve görsel panolar gibi en iyi uygulamaları düşünün. Adım adım süreçlerden daha bütünsel uygulamalara geçiş yapan ITIL 4, iş yönetimine entegre bir yaklaşım benimsiyor.

ITIL 4 Foundation tarafından ortaya konan rehberliğe ek olarak, sizin ve ekibinizin maliyet merkezinden gelir artırıcı konuma geçmesini sağlamak ve bu süreçte teknoloji lideri olmanıza yardımcı olmak için üç yararlı ilkeyi paylaşıyoruz.

BT ekipleri kutuları işaretlemeye ve "her zamanki gibi çalışmaya" odaklandıklarında, sorunların, kusurların ve olayların hiç bitmeyen akışı devam eder. Bunun yerine, uzun vadeli iş hedefleriyle uyumlu çalışmaya öncelik verin. Gereksiz görevleri en aza indirmek ve değeri en üst düzeye çıkarmak için çalışmanızı kolaylaştırmanın yollarını arayın. Amaç, "işleri doğru yapmaktan" "doğru şeyleri yapmaya" geçmektir.

İpucu: Değer akışı olan lean metodolojiden tanıdık bir kavramı öneriyoruz. Uçtan uca süreci görselleştirerek ekibiniz, savurgan adımları, darboğazları ve iyileştirme yollarını belirleyebilir. Bir yığın post-it ve bir konferans duvarı kullanmak kadar kolay olabilir.

Değer akışını herhangi bir hizmet, ürün veya işlem için eşleyebilirsiniz. Örneğin, hizmet masanız başlamak için iyi bir yerdir. Hizmet talebinden hizmet sunumuna kadar atılan her adımı düşünün. Bu, darboğazların nerede olduğunu ve otomasyonun iş akışınızı iyileştirmeye nerede yardımcı olabileceğini görmenize yardımcı olabilir. Zaman alıcı olan eski değişiklik kontrol süreçleri yerine, daha fazla işbirliği ve hız getirin. Düşük riskli değişiklik isteklerini otomatikleştirebilirsiniz.

Çoğu BT ekibi, "doğru" araçları kullandıklarına ve "doğru" süreçleri izlediklerine inanıyor, ancak yine de sonuç elde edemiyor. Yüksek maliyetler ve düşük hız dışında, gösterecek çok az şeyle karmaşık aletler için zaman ve para harcıyorlar. Sorun, kültür ve uygulamaları kaçırmalarıdır. Paylaşılan değerler ve tutumlar, değişime hızla uyum sağlayabilen dayanıklı bir organizasyon oluşturmanıza olanak tanır. Henüz kendi değerlerine sahip olmayan ekiplerin, sağlıklı bir organizasyon kültürü oluşturmalarına başlayabilmeleri için, ITIL 4, "Değere Odaklanın", "İşbirliği Yapın ve Görünürlüğü Teşvik Edin" ve "Bütünsel Düşün ve Çalış" gibi "Yol Gösterici İlkeler" sunar.

Ekipler, katı süreçlerde ısrar etmek yerine, işbirliği ve şeffaflığa dayalı uyarlanabilir uygulamalar ve davranışlar benimsemelidir.

İpucu: Açık ve işbirliğine dayalı bir kültür oluşturmak göz korkutucu görünebilir. Binlerce ekiple çalışma deneyimlerine dayanarak, Atlassian "Atlassian Team Playbook" kitabını oluşturdu. Ekip sağlığı için bir temel sağlayan, ilerlemeyi izlemenizi sağlayan ve ekip üyeleri arasında güven oluşturan bir "Health Monitor" ile başlayın.

Olaylar gibi daha teknik konularda, güçlü, ekip merkezli bir olay yönetimi uygulaması, büyük olaylara müdahale etme ve bunlardan kurtulma şeklinizi değiştirir. Bir oyun planı oluşturmadan nasıl iletişim kurulacağına ve Olay Sonrası İncelemeler (PIR'ler) ile sürekli iyileştirmeye kadar her şeyi kapsayan "Atlassian Incident Response plays" i kullanarak kendi pratiğinizi kurun.

Artık ITSM ile Agile veya ITSM ile DevOps değil. ITIL 4, Agile, DevOps ve Lean gibi tüm çalışma şekillerinde en iyi uygulamaları birleştiren entegre bir yaklaşımı teşvik eder. Bu metodolojiler, kuralları basit tutarak ekiplerin duruma göre uyum sağlamasına, müşteri için iyi sonuçlara odaklanmasına ve başarısızlıktan ders çıkarmasına olanak tanır.

İpucu: Sürekli iyileştirme, ITIL 4'teki ana bileşenlerden biridir. Tek bir büyük sürüm yerine, ekipler işi daha küçük, iki ila dört haftalık döngülere bölerek yinelemeli olarak çalışır. Daha sonraki aşamalar için öğrenerek, ayarlayarak ve yetenekler oluşturarak daha hızlı geri bildirim döngüleri uygulayın.

Çevik geçmişe dönük toplantılar, ekiplerin neyin işe yaradığını (ve neyin yaramadığını) iyileştirebilmeleri için düşünmesine ve tartışmasına yardımcı olmak için insan merkezli bir yaklaşım kullanır.

Haberler

Athena yeniliklerinden haberder olmak için email adresinizi listemize ekleyin.

Success! You've been added to our email list.
iletişim Bilgileri
  • Adres: Athena Bilişim Çözümleri A.Ş. Kozyatağı Mah. Hüseyin Çelik Sok. Nail Ergin İş Merkezi No:7 D:9 Kadıköy / İstanbul

  • Telefon: +90 (216) 706 58 00

  • Haritada göster: Harita